Kukurica

Autor: Anna Mezovská | 29.7.2012 o 22:51 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  790x

Pred domom, kde bývame, je obrovské kukuričné pole, no nepatrí nám. Naše malé políčko sa nachádza na našom pozemku. Ukrýva sa medzi naším a susedovým domom. Moja maminka spolu s ocinom na ňom od nepamäti pestujú zeleninu od výmyslu sveta. Nájdete tam zemiaky, fazuľu, papriku, paradajky, kaleráb, kapustu, mrkvu, petržlen, cibuľu, hrach, reďkev, tekvicu, uhorky, ale i kukuricu.

Každý rok skoro na jar ocino privezie od suseda kravský hnoj, a potom vytiahne rýľ a porýľuje celú záhradu. Pre moju maminku to znamená, že sa začína nová pestovateľská sezóna. A tak zájde do obchodu, kúpi semienka či všelijaké priesady, a keď prvé mrazy pominú, začne sadiť.

Vlastne, aby som nezabudla, rodičia majú pole akoby rozdelené. Ocino má na starosti zemiakovú časť a maminka tú zvyšnú, zeleninovú časť.

Kedysi všetci ľudia na našej ulici pestovali vo svojich záhradkách plodiny. No postupom času sa začali viac spoliehať na veľké nákupné strediská v neďalekom meste, kde dostanú zeleninu za lacný peniaz. A to ešte nehovorím o akciách. Je pohodlnejšie ísť do obchodu a kúpiť si, čo potrebujeme na nedeľný obed, ako si to vlastnoručne vypestovať vo svojej záhradke, veď veľakrát príde nečakané sucho či obrovské lejaky, ktoré dokážu i celú úrodu zničiť a chudákovi pestovateľovi nezostane nič. A tak musí ísť tiež do obchodu ako ostatní.

Ktovie, či je to len lenivosťou alebo aj nedostatkom času, či kvôli iným príčinám, že sa zeleninové záhradky na našej ulici, pomenovanej práve po nich, premenili na okrasné. Neviem.

Moje kamarátky z ulice sa vždy čudovali, keď sa prišli k nám hrať, prečo pestujeme kukuricu, keď nám rastie zadarmo priamo pod nosom. Všetky maminky mali svoje záhradky, kde pestovali všelijakú plodinu okrem kukurice. No moja maminka bola výnimočná. I napriek tomu, že kukurica rástla rovno pred naším domom, každý rok ju naďalej vytrvalo sadila. Najskôr som i ja nechápala, prečo to tak maminka robí. Veď keby sme ju nesadili na našom políčku, mali by sme viac miesta na zemiaky, ktoré každý rok zjeme aj tak skôr, ako príde jar, a nemuseli by sme ich dokupovať. A sladučkú kukuricu by sme si natrhali z poľa za cestou. Všetci to tak robili. Len my nie.

Teraz, keď som už trošku väčšia, chápem, prečo to tak robila moja maminka. Nechcem sa vyhovárať na svoju lenivosť, či prefíkanosť, že to tak robia všetci. Nie, všetci to nerobia. Kradnúť sa proste nemá a basta! Som veľmi rada, že mám takú múdru maminku. Aj ja chcem byť taká, keď budem raz veľká ako ona.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?